Kanár

Kanár

(Serinus canaria)   
Anglicky : Canary     Německy : Kanarie, Kanarienvogel

Výskyt :

Kanárské ostrovy

Rozlišení pohlaví:

Zcela jednoznačně můžeme pohlaví rozeznat podle zpěvu – zpívá pouze a výhradně sameček. Pozor, neplést si zpěv samečka s hlasovým projevem samičky! Samička samozřejmě není němá, vydává jakési cvrlikání, asi jako naši vrabci.
Zpěv samečka je však nezaměnitelný. Samec se postaví do typické pozice – napřímí se, napne nožky, při zpěvu má zobák zpravidla zavřený, zato se mu chvěje peří na hrdle.
Zpěv je poměrně hlasitý, zvláště pokud se v samečkově blízkosti objeví další samec nebo jednoduše nějaký hluk, třeba zvuk vysavače – pak se ho samec snaží překřičet.
Pro začátečníka méně spolehlivou, přesto však téměř neomylnou metodou je rozpoznat pohlaví kanárů podle kloaky. Zatímco u samice je kloaka na pohmat téměř neznatelná, u samce tvoří tzv. špunt – jakýsi výstupek, zduření, znatelné pohledem i pohmatem. Důležité je stáří ptáků. Takto poznat pohlaví můžeme u právě vylíhlých mláďat. Během dospívání se rozdíly ztrácí, teprve když je pták plně dospělý, můžeme opět pohlaví podle tvaru kloaky určit. Při této metodě už musíme mít nějaké zkušenosti, přesto je podle mého názoru velmi spolehlivá a pokud nakupujeme například na burze, kde jsou ptáci stresování v přepravkách a není pravděpodobné, že by samci zpívali, pak se nám může velice dobře hodit.

Hlasitost:

Zpěv samečka je na poslech velice příjemný a stejně tak i hlas samičky. Určitě to nemůže nikoho obtěžovat, i když, jak už jsem uvedla výše, může být sameček poměrně hlasitý, pokud se snaží přehlušit nějaký jiný zvuk.

Náročnost:

Kanáři jsou ptáci jako stvoření pro začátečníky. Pokud splníme jejih skromné nároky a podaří se nám sestavit pár (což nemusí být pro začátečníka jednoduché), můžeme se brzy těšit na odchov mláďat.
 Pokud si pořídíme jeden párek, určitě nám budou dělat radost dlouhá léta, i mladé jistě odchováme. 
Existují čtyři směry, kterými se chovatelé kanárů mohou ubírat. Kanáři barevní,
postavoví, zpěvní a kříženci.

Snášenlivost:

Kanáry bez obav můžeme chovat se všemi mírumilovnými druhy ptáků – například zebřičky, chůvičky, rýžovníci, 
amadiny diamantové (obecně všechny větší a odolnější druhy astrildů), menší druhy holoubků (především běžně chovaný h.diamantový), menší druhy křepelek (hlavně křepelka čínská), mírumilovné druhy papoušků (především lze mluvit o australských papoušcích, jedničkou v tomtu směru jsou neofémy a korely, dále například pap.nádherný, kouřový a alexandrin).
 Zásadně nesmíme pohromadě chovat více samců, vždy jen jednoho. K němu pak můžeme přidat 1 – 5 samic, optimální jsou 2 – 3, aby na ně samec stačil. Samice se mezi sebou vysloveně neperou, mohou se však hádat o místa ke hnízdění, o materiál na stavbu hnízda apod. Proto chovné výsledky u takovéto skupinky nemusí být nejlepší.

Klimatické podmínky:

Kanáři se v Evropě chovají už od 15. století. Díky tomu jsou velmi otužilí, zvyklí na naše podnebí. Bez obav je můžeme chovat celoročně venku, podmínkou ovšem je nějaký chráněný kout před větrem a deštěm, postačí i dřevěný, nejlépe samozřejmě zděný.

Krmení:

 Recept na základní směs zrnin si většina chovatelů střeží jako tajemství, nebo naopak se přou, která směs je lepší.
Obecně se dá říci, že cca ¼ směsi by měla tvořit sladká letní řepka, další ¼ lesknice a ¼ loupaného ovsa, zbytek by mělo
tvořit proso, mák, mačkaná slunečnice, semenec, len.
Jiný recept ze starší literatury zase tvrdí toto:
45% řepky, 5% len, 6% proso, 15% lesknice, 5% semenec, 3% slunečnice (alespoň zpočátku mačkaná), 18% loupaný oves, 
3% mák.
Kromě zrní musíme kanárům nabízet co nejvíce druhů ovoce, zeleniny a zeleného krmiva. Jsou velmi přizpůsobiví a ochutnají prakticky všechno, co jim předložíme. Nabízíme například jablko, mrkev, červenou řepu, hrušky, okurky, broskve, meloun, banán, pomeranč, velmi oblíbené jsou klasy šťovíku, lebedy, pelyňku, květy a listy pampelišky, ptačinec žabinec. Fantazii se meze nekladou. V době hnízdění je samozřejmostí vaječná míchanice a klíčené zrní. A velice oblíbené jsou nezralé klasy obilí a kukuřice.
Kanáři jsou na složení, pestrost a kvalitu krmiva poměrně nároční. Zbytky krmiva denně odstraňujeme, aby nezačaly plesnivět nebo zahnívat, na což jsou kanáři zvláště citliví.
Samozřejmostí jsou minerální doplňky – grit, sépiová kost, písek na trávení a vaječné skořápky. Nepohrdnou ani čerstvými větvičkami na okus nebo klasy senegalského prosa.

Hnízdění

Kanáři dávají přednost otevřeným hnízdům, jako jsou hnízdní košíčky nebo napůl otevřené budky. Je dobré jim poskytnout nastříhané sisalové provázky nebo bavlněná vlákna pro vystlání hnízda. Jsou nenároční, dokážou zahnízdit i v malé kleci. Samice snáší 4-5 světle zelených vajec, která na sobě mají tmavý pigment. Sedí na nich přibližně 14 dní. Samec krmí samičku i mláďata po celou dobu hnízdění. Po 14-ti dnech od vylíhnutí vylétají mláďata z hnízda. Rodiče je ovšem ještě nějaký čas vodí a příkrmují. Chovné páry ve výborné kondici mohou hnízdit několikrát ročně. Někteří chovatelé nechávají hnízdit pouze samici, samce k ní pouštějí jen na oplodnění. Ovšem sameček má v odchovu nezastupitelnou funkci, a samičce velice pomáhá, proto je chov v párech přirozenější. Pokud samici odebíráme vajíčka a nahrazujeme umělými, dáme jí je pak všechny zpět po snesení čtvrtého vejce, a mláďata se pak vylíhnou současně.

Denní činnost:

Kanáři jsou ptáci poměrně aktivní. Celý den poletují, sbírají potravu, rádi se pohybují i na zemi. Velmi rádi se koupou – jakmile jim doneseme čerstvou čistou vodu, hned se jdou vykoupat. Sameček téměř po celý den zpívá – a zvlášť pokud se v jeho blízkosti objeví nějaký hlasitý zvuk, například vysavač – snaží se ho překřičet a dovede být v tu chvíli překvapivě hlasitý.
Zajímavé je, že jim nijak nevadí blízkost člověka. Pokud se chováme klidně a neděláme rychlé pohyby, brzy si na nás zvyknou. Můj sameček mi klidně usedl na nohu, pokud jsem se chvíli nehýbala, a zkoumal, co to je. Musím říct, že pro jejich chování jsem si kanáry zamilovala. Je radost je pozorovat.

Věk:

Kanár je malý pták a z toho vyplývá i poměrně nízký věk – většinou mezi 5 – 8 lety, může to být samozřejmě i trochu více.

 

Kontakt

Libertas-ka zuri2009@centrum.cz