Burunduk páskovaný

Výskyt:

Od východního Finska přes Sibiř až po Jakutsko, Čínu, Koreu a některé Japonské ostrovy.

Popis:

V dospělosti dosahuje burunduk délky těla 15 cm a ocásku 10 cm. Váha se pohybuje v závislosti na ročním období, od 10 dkg na jaře po 15 dkg na podzim. Jak již název napovídá, charakteristické znamení pro burunduka jsou jeho proužky – pásky. Na zádech a bocích má pět temných až černých proužků, z nichž nejdelší se táhne středem hřbetu od týlu až po kořen ocasu.
Je to živočich s přerušovanou denní aktivitou. Jen s tím člověk musí počítat, přizpůsobit se a využít doby, kdy je burunduk čilý. Případně ho trošičku občas podplatit, on je to totiž veliký mlsoun, navíc věčně hladový a největší zálibou je neustále dělat zásoby na zimu. 
Burunduk je velmi pohyblivé zvířátko, tomu musí odpovídat také velikost jeho ubikace, minimální rozměry ubikace by měly být 150 cm x 80 cm a výšky 180 cm pro pár . Nikdy nesmíme chovat spolu více samců. Ani chov v páru nebývá vždy idylický, někdy se stane, že si prostě nepadnou do oka. Nejvhodnější je oddělený chov a jen na páření je dávat k sobě. Také se jim říká pozemní veverky a na to bychom neměli zapomenout, když budeme do voliéry umisťovat domečky a úkryty. Do větší voliéry jich umístíme víc, v různých výškách, ať se burunduček rozhodne sám, kde mu to vyhovuje . 
Páření probíhá od března do dubna , po probuzení ze zimního spánku. Březost trvá 30 - 32 dní a rodí se 3 - 6 mláďat   maximálně 10 mláďat a naopak není neobvyklý ani porod 1 mláděte. Starší a dobře krmené samičky mohou mít mláďata i 2× v roce. 
K druhému porodu dochází na přelomu srpna a září. Mláďata se rodí holá a slepá  ,oči se jim otvírají ve třetím týdnu života. Z budky začínají vylézat ve 4 -5 týdnech a osamostatňují se ve dvou až třech měsících, kdy je také odstavíme. Pohlavně dospívají 11- 12 měsících.
Pokud chceme mládě ochočit odstavujeme ho ve věku 4 - 6  týdnech života, v této době přijímají pevnou stravu, přesto ještě po nějakou dobu dokrmujeme naředěným kondenzovaným mlékem.  Tato doba je nejvhodnější na ochočování, ale začít ochočovat burunduka ve stáří 6 měsíců není nic hrozného a komplikovaného. Základem úspěchu je naučit burunduka, že lidská ruka je jeho největší přítel. Do ubikace budeme dávat jenom ovoce a vodu a ostatní jídlo budeme nabízet z ruky, jak začne žrát z ruky máme vyhráno. Každý den ho budeme hladit a ze začátku minimálně brát do ruky, za čas (v závislosti na stáří a povaze 2–8 týdnů) máme vyhráno. 

Krmení :

Burunduky krmíme jednou denně,základ tvoří semena různých druhů rostlin. Podáváme směs namíchanou z 30% slunečnice,15% ovsa,15%ovesných vloček,15% prosa,10% pšenice,10% ječmene,5% lněného semene. V menší míře jim můžeme do směsi přimíchat i lesknici, konopné semeno, travní semeno...Vhodným doplňkem jsou semena plevelů.
Dále jim přidáváme žaludy, bukvice, lískové,vlašské a burské oříšky. Denně předkládáme větvičky s listy nebo pupeny, listy a květy pampelišky i jiných rostlin dále různé druhy ovoce a zeleniny. Potravu několikrát týdně doplníme o živočišnou bílkovinu - hmyz cvrčci, mouční červi, švábi,sarančata,kousek vařeného hovězího masa,uvařené vejce a tvaroh. Občas můžeme přidat i piškoty. Březím a kojícím samičkám zvýšíme přísun živočišných bílkovin a tvarohu.

Věk:

Dožívají se 8 až 10 let.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fotogalerie: Burunduk páskovaný

Kontakt

Libertas-ka zuri2009@centrum.cz